Novinky

Aký čas pre ostré fotografie?

Aký čas pre ostré fotografie?
  • 4. augusta
  • |
  • 2016

Určite to poznáte – nastavíte si nízku clonu, aby ste zachovali malú hĺbku ostrosti a idete vyfotiť pár portrétov. Na začiatku je všetko v poriadku, ale narastajúcim časom sú fotky rozmazané.

Strážte si expozičný čas

Aj keď pracujete s clonou, je treba neustále si strážiť tiež expozičný čas. A to z jedného jednoduchého dôvodu – pokiaľ je expozičný čas príliš dlhý, je výsledkom pohybová neostrosť, prejavujúca sa na fotografiách ako šmuha.

V princípe ide o to, že v priebehu expozície došlo k pohybu, a to buď k pohybu fotografovaného objektu, alebo k pohybu fotoaparátu. Riešením je zvoliť dostatočne krátky čas pre fotografovanie, ktorý vám zaistí ostrú fotografiu a prípadný pohyb fotoaparátu či objektu nebude mať na výsledok vplyv.

Aký nastaviť expozičný čas?

Nastavenie ideálneho expozičného času sa odlišuje človek od človeka a má na neho vplyv množstvo premenných – uchytenie fotoaparátu, váha fotoaparátu s objektívom, váš postoj pri fotení, ak nie ste príliš unavený alebo v strese a v neposlednej rade tiež zvolené ohnisko.

Ak dáte do ruky netrénovanému človeku fotoaparát, zvládne vyfotiť ostrú fotografiu pri expozičnom čase 1/30 s a kratším. U dlhších expozičných časov vzniká riziko, že bude záber rozmazaný vplyvom pohybu fotoaparátu. I preto sa hovorí tejto hodnote bezpečný čas.

Typická ukážka rozmazanej fotky vplyvom dlhého expozičného času
Typická ukážka rozmazanej fotky vplyvom dlhého expozičného času

Akú zvoliť ohniskovú vzdialenosť?

Ovšem vyššie uvedené pravidlo platí len za predpokladu, že fotografujete s relatívne krátkym ohniskom, maximálne okolo 50 mm a nepoužívajte stabilizáciu objektívu ani fotoaparátu. Akonáhle však použijete dlhé ohnisko, hneď sa všetko mení, keďže i malý pohyb fotoaparátu sa prejaví výrazným roztrasením scény a jej pohybom v hľadáčiku. Ako teda v takom prípade pracovať?

Obrátená hodnota ohniska

Výpočet orientačného času, ktorý udržíte z ruky, je pomerne ľahký. Aby ste zabránili pohybovej neostrosti, je treba snímať scénu časom, ktorý sa rovná obrátenej hodnote ohniskovej vzdialenosti. Teda napríklad pri fotografovaní s ohniskom 150 mm by ste mali fotiť s časom 1/150 s.

Crop faktor

Ale POZOR – vyššie uvedené platí len v prípade, že používate digitálny fotoaparát s plnoformátovým snímačom. Pokiaľ je snímač vo fotoaparáte menší, je treba počítať aj s tzv. crop faktorom pre určenie efektívneho ohniska. U fotoaparátov Olympus PEN a OM-D je hodnota crop faktoru 2. Pokiaľ teda fotografujete objektívom s ohniskom 150 mm, jeho efektívna ohnisková vzdialenosť (zodpovedajúci uhol záberu) sa rovná 300 mm. Odtadiaľ plynie, že budete musieť snímať časom 1/300 s a kratším.

Pri krátkom čase nie je problém zastaviť pohyb i s dlhým ohniskom
Pri krátkom čase nie je problém zastaviť pohyb i s dlhým ohniskom

Pozor však na jednu vec - toto pravidlo obrátenej hodnoty ohniskovej vzdialenosti platí skôr pri snímaní dlhými ohniskami. Pokiaľ by ste nasadili extrémne širokouhlý objektív – povedzme ohnisko 7 mm – tak bude jeho efektívna ohnisková vzdialenosť 14 mm, ale čas 1/14 sekundy už je naozaj dlhý na udržanie v ruke. Tu prichádza k slovu onen bezpečný čas 1/30 s, cez ktorý by ste sa nemali v prípade fotografovania z ruky dostať.

Stabilizácia obrazu

Všetko vyššie uvedené platí v prípade, že nepoužívate stabilizáciu. Avšak PEN a OM-D stabilizácie majú, takže prečo ju nevyužiť. V takomto prípade sa vzorec pre výpočet času (1/2× ohnisková vzdialenosť) zásadne mení.

V závislosti na type fotoaparátu sa mení účinnosť stabilizácie. Tá pracuje v rozsahu 3–5 E, co znamená, že by ste mali udržať expoziční čas o 3 – 5 expozičných stupňov dlhší, ako je ten, ktorý si vypočítate. Teda u ohniska 50 mm bude bezpečný čas 1/100 s a pri aktivácii stabilizátoru sa vzorec mení približne na 4/100, co je 1/25 sekundy. Analogicky teda u objektívu s ohniskom 150 mm bude bezpečný expozičný čas 4/2×150 = 4/300 = 1/75 s, co je značný rozdiel.

Maraton – Josef Lášek
Maratón – Josef Lášek

Pozor na pohyb fotografovaného objektu

Stabilizácia vám môže pri fotografovaní značne pomôcť. Nie je však samospasná, musíte tiež počítať s pohybom objektu a aj keď vydržíte bez pohybu aj dlhšie ako 1/30 s, pravdepodobne dôjde k rozmazaniu obrazu vplyvom pohybu fotografovaného objektu. S tým je treba počítať. Pri fotení Ľudí preto radšej volte časy kratšie (rádovo v rozsahu 1/60–1/250 s).

Nastavenie citlivosti ISO

Pokiaľ potrebujete fotografovať s krátkym časom a na mieste, kde sa nachádzate, je málo svetla, čas na záber z ruky je príliš dlhý. Nebojte sa teda zdvihnúť citlivosť ISO. Do hodnoty ISO 3200 je to úplne bezpečné.

Pozn.: Titulná fotografia – Michal Jirák – Lukáš Náhlovský - FS Kick Flip

Zdieľajte nás

Novinky v e-shope

Novinka
Lowepro GearUp Pouch Medium

Multifunkčné GearUp puzdro strednej veľkosti je skvelým spoločníkom na cesty. Vďaka vnútornému usporiadaniu už nebudete musieť svoju digitálnu techniku a príslušenstvo (káble, krytky, karty, redukcie, adaptéry, baterky, nabíjačky a pod.) Nikdy viac hľadať. Navyše im puzdro poskytuje skvelú ochranu pred poškodením. Jednoducho ho vložíte do svojho cestovnej batožiny (brašna, batoh, kufor) a môžete vyraziť na cesty.

  do 3 pracovných dní 25,90 + pridať k porovnaniu

Novinka
National Geographic Mediterranean Messenger M

Štýlová ramenná brašňa National Geographic Mediterranean Messenger M sa pýši kvalitnými, odolnými a pevnými vonkajšími materiály z bavlna, plátna a kože, vďaka ktorým bude prepravovaná fotechnika v úplnom bezpečí. Vnútorné polstrovanou fotovaničku možné vybrať a tašku tak použiť ako klasické batožina. Modrý odtieň evokuje farbu azúrového pobrežia Stredozemného mora, modré a biele pruhy potom dopĺňajú námornej tému a kožené lemy dodávajú celej brašni kontrast a nezameniteľný štýl.

  do 4 pracovných dní 115,00 + pridať k porovnaniu

Novinka
NG stativ Tripod PHMIDI

Stativ National Geographic PHMIDI je určen pro práci s kompaktními, ultra zoom a CSC (MirrorLess)fotoaparáty. Stativ se vyznačuje kvalitou použitých materiálů, precizním výrobním zpracováním, nízkouhmotností a kompaktními transportními rozměry. Stativ PHMIDI je vyroben z odlehčeného hliníku (nohy) akompozitního plastu (růžice, svorky, hlava). Stativ je osazen 3-osou pákovou hlavou s rychloupínacímmechanismem a vodováhou. Hlavu lze aretovat ve 3 osách pomocí jedné ovládací páky a 2 aretačníchšroubů. Radiální vzpěry mezi nohami a středovou tyčí zvyšují celkovou stabilitu stativu. Stativ je dodávánvčetně transportního pouzdra National Geographic.

  do 4 pracovných dní 22,90 + pridať k porovnaniu

Novinka
National Geographic Africa Camera Insert M

Technická polstrovaná brašna (fotovanička) National Geographic Africa Camera Insert M je ideálny pre ochranu a transport DSLR a CSC fotoaparát ua 1-2 objektívov. Možno ju použiť samostatne alebo v akomkoľvek batožine príslušnej veľkosti. Vonkajšia látka je inšpirovaná motívmi kultúrami afrických domorodých kmeňov.

  do 4 pracovných dní 26,90 + pridať k porovnaniu

Novinka
National Geographic Earth Explorer Messenger

Ramenná brašna National Geographic Earth Explorer Messenger S je určená pre ochranu a bezpečnú prepravu CSC alebo DSLR fotoaparátov, objektívov, notebooku, tabletu a osobných vecí. Stvorená pre fotografov a cestovateľov, ktorí ocenia možnosti vnútorného rozloženia a možnosť pomocou pásky na zadnej strane tašky uchytenie na cestovný kufor. Samozrejmosťou sú odolné vonkajšie materiály ošetrené špeciálnou impregnáciou pre väčšiu odolnosť proti vlhkosti. Pre extrémne klimatické podmienky je súčasťou všitá pláštenka AWC. Objavovanie nových destinácií a kultúry je s touto brašňou radosť!

  skladom 115,00 + pridať k porovnaniu

Novinka
Olympus silikonové pouzdro CSCH-127

Vysoce odolné antistatické silikonové pouzdro s malým gripem pro pohodlné držení určené speciálně pro outdoorový fotoaparát Olympus TG-6. Poskytuje dokonalou ochranu proti drsnému zacházení a přitom zachovává 100% funkčnost všech ovládacích prvků fotoaparátu.

  skladom 34,90 + pridať k porovnaniu