Novinky

Aký čas pre ostré fotografie?

Aký čas pre ostré fotografie?
  • 4. augusta
  • |
  • 2016

Určite to poznáte – nastavíte si nízku clonu, aby ste zachovali malú hĺbku ostrosti a idete vyfotiť pár portrétov. Na začiatku je všetko v poriadku, ale narastajúcim časom sú fotky rozmazané.

Strážte si expozičný čas

Aj keď pracujete s clonou, je treba neustále si strážiť tiež expozičný čas. A to z jedného jednoduchého dôvodu – pokiaľ je expozičný čas príliš dlhý, je výsledkom pohybová neostrosť, prejavujúca sa na fotografiách ako šmuha.

V princípe ide o to, že v priebehu expozície došlo k pohybu, a to buď k pohybu fotografovaného objektu, alebo k pohybu fotoaparátu. Riešením je zvoliť dostatočne krátky čas pre fotografovanie, ktorý vám zaistí ostrú fotografiu a prípadný pohyb fotoaparátu či objektu nebude mať na výsledok vplyv.

Aký nastaviť expozičný čas?

Nastavenie ideálneho expozičného času sa odlišuje človek od človeka a má na neho vplyv množstvo premenných – uchytenie fotoaparátu, váha fotoaparátu s objektívom, váš postoj pri fotení, ak nie ste príliš unavený alebo v strese a v neposlednej rade tiež zvolené ohnisko.

Ak dáte do ruky netrénovanému človeku fotoaparát, zvládne vyfotiť ostrú fotografiu pri expozičnom čase 1/30 s a kratším. U dlhších expozičných časov vzniká riziko, že bude záber rozmazaný vplyvom pohybu fotoaparátu. I preto sa hovorí tejto hodnote bezpečný čas.

Typická ukážka rozmazanej fotky vplyvom dlhého expozičného času
Typická ukážka rozmazanej fotky vplyvom dlhého expozičného času

Akú zvoliť ohniskovú vzdialenosť?

Ovšem vyššie uvedené pravidlo platí len za predpokladu, že fotografujete s relatívne krátkym ohniskom, maximálne okolo 50 mm a nepoužívajte stabilizáciu objektívu ani fotoaparátu. Akonáhle však použijete dlhé ohnisko, hneď sa všetko mení, keďže i malý pohyb fotoaparátu sa prejaví výrazným roztrasením scény a jej pohybom v hľadáčiku. Ako teda v takom prípade pracovať?

Obrátená hodnota ohniska

Výpočet orientačného času, ktorý udržíte z ruky, je pomerne ľahký. Aby ste zabránili pohybovej neostrosti, je treba snímať scénu časom, ktorý sa rovná obrátenej hodnote ohniskovej vzdialenosti. Teda napríklad pri fotografovaní s ohniskom 150 mm by ste mali fotiť s časom 1/150 s.

Crop faktor

Ale POZOR – vyššie uvedené platí len v prípade, že používate digitálny fotoaparát s plnoformátovým snímačom. Pokiaľ je snímač vo fotoaparáte menší, je treba počítať aj s tzv. crop faktorom pre určenie efektívneho ohniska. U fotoaparátov Olympus PEN a OM-D je hodnota crop faktoru 2. Pokiaľ teda fotografujete objektívom s ohniskom 150 mm, jeho efektívna ohnisková vzdialenosť (zodpovedajúci uhol záberu) sa rovná 300 mm. Odtadiaľ plynie, že budete musieť snímať časom 1/300 s a kratším.

Pri krátkom čase nie je problém zastaviť pohyb i s dlhým ohniskom
Pri krátkom čase nie je problém zastaviť pohyb i s dlhým ohniskom

Pozor však na jednu vec - toto pravidlo obrátenej hodnoty ohniskovej vzdialenosti platí skôr pri snímaní dlhými ohniskami. Pokiaľ by ste nasadili extrémne širokouhlý objektív – povedzme ohnisko 7 mm – tak bude jeho efektívna ohnisková vzdialenosť 14 mm, ale čas 1/14 sekundy už je naozaj dlhý na udržanie v ruke. Tu prichádza k slovu onen bezpečný čas 1/30 s, cez ktorý by ste sa nemali v prípade fotografovania z ruky dostať.

Stabilizácia obrazu

Všetko vyššie uvedené platí v prípade, že nepoužívate stabilizáciu. Avšak PEN a OM-D stabilizácie majú, takže prečo ju nevyužiť. V takomto prípade sa vzorec pre výpočet času (1/2× ohnisková vzdialenosť) zásadne mení.

V závislosti na type fotoaparátu sa mení účinnosť stabilizácie. Tá pracuje v rozsahu 3–5 E, co znamená, že by ste mali udržať expoziční čas o 3 – 5 expozičných stupňov dlhší, ako je ten, ktorý si vypočítate. Teda u ohniska 50 mm bude bezpečný čas 1/100 s a pri aktivácii stabilizátoru sa vzorec mení približne na 4/100, co je 1/25 sekundy. Analogicky teda u objektívu s ohniskom 150 mm bude bezpečný expozičný čas 4/2×150 = 4/300 = 1/75 s, co je značný rozdiel.

Maraton – Josef Lášek
Maratón – Josef Lášek

Pozor na pohyb fotografovaného objektu

Stabilizácia vám môže pri fotografovaní značne pomôcť. Nie je však samospasná, musíte tiež počítať s pohybom objektu a aj keď vydržíte bez pohybu aj dlhšie ako 1/30 s, pravdepodobne dôjde k rozmazaniu obrazu vplyvom pohybu fotografovaného objektu. S tým je treba počítať. Pri fotení Ľudí preto radšej volte časy kratšie (rádovo v rozsahu 1/60–1/250 s).

Nastavenie citlivosti ISO

Pokiaľ potrebujete fotografovať s krátkym časom a na mieste, kde sa nachádzate, je málo svetla, čas na záber z ruky je príliš dlhý. Nebojte sa teda zdvihnúť citlivosť ISO. Do hodnoty ISO 3200 je to úplne bezpečné.

Pozn.: Titulná fotografia – Michal Jirák – Lukáš Náhlovský - FS Kick Flip

Zdieľajte nás

Novinky v e-shope

Novinka
NG stativ Tripod PHMIDI

Stativ National Geographic PHMIDI je určen pro práci s kompaktními, ultra zoom a CSC (MirrorLess)fotoaparáty. Stativ se vyznačuje kvalitou použitých materiálů, precizním výrobním zpracováním, nízkouhmotností a kompaktními transportními rozměry. Stativ PHMIDI je vyroben z odlehčeného hliníku (nohy) akompozitního plastu (růžice, svorky, hlava). Stativ je osazen 3-osou pákovou hlavou s rychloupínacímmechanismem a vodováhou. Hlavu lze aretovat ve 3 osách pomocí jedné ovládací páky a 2 aretačníchšroubů. Radiální vzpěry mezi nohami a středovou tyčí zvyšují celkovou stabilitu stativu. Stativ je dodávánvčetně transportního pouzdra National Geographic.

  do 4 pracovných dní 22,90 + pridať k porovnaniu

Novinka
National Geographic Africa Camera Insert M

Technická polstrovaná brašna (fotovanička) National Geographic Africa Camera Insert M je ideálny pre ochranu a transport DSLR a CSC fotoaparát ua 1-2 objektívov. Možno ju použiť samostatne alebo v akomkoľvek batožine príslušnej veľkosti. Vonkajšia látka je inšpirovaná motívmi kultúrami afrických domorodých kmeňov.

  skladom 26,90 + pridať k porovnaniu

Novinka Doprava zadarmo
Lowepro batoh Fastpack 250 AW III black

Tříkomorové foto batohy Fastpack AW III  kombinují funkční prvky předchozích produktový řad Fastpack II a Fastpack DV. Batohy se vyznačují moderním nadčasovým designem, funkční konstrukcí (3 samostatné komory), větším úložným prostorem při menší hmotnosti,  rychlým bočním přístupem do fotokomory, samostatnou komorou pro notebook, tablet a dokumenty, novými odolnými vnějšími materiály. 

  na otázku 129,00 + pridať k porovnaniu

Novinka
NG Tripod PH001

Stativ National Geographic PH001 se vyznačuje kvalitou použitých materiálů, precizním výrobnímzpracováním, praktickým a rychlým ovládáním výšky a polohování a možností aretace hlavy odděleně vetřech osách. Stativ je vyroben z odlehčeného hliníku (nohy) a kompozitního plastu (růžice, svorky, hlava), jeosazen 3-osou pákovou hlavou s rychloupínacím mechanismem a vodováhou. Druhá vodováha je osazenana růžici (těle) stativu. Plynulý posuv středové tyče je zajištěn kličkou a ozubeným převodem. Radiální vzpěrymezi nohami a středovou tyčí zvyšují celkovou stabilitu stativu. Stativ je dodáván včetně transportníhopouzdra. Stativ National Geographic PH001 je určen pro práci s DSLR a CSC fotoaparáty.

  skladom 53,90 + pridať k porovnaniu

Novinka Doprava zadarmo
Lowepro batoh Fastpack Pro 250 AW III grey

Tříkomorové foto batohy Fastpack AW III  kombinují funkční prvky předchozích produktový řad Fastpack II a Fastpack DV. Batohy se vyznačují moderním nadčasovým designem, funkční konstrukcí (3 samostatné komory), větším úložným prostorem při menší hmotnosti,  rychlým bočním přístupem do fotokomory, samostatnou komorou pro notebook, tablet a dokumenty, novými odolnými vnějšími materiály. 

  skladom 149,00 + pridať k porovnaniu

Novinka Darček
National Geographic Africa Backpack M + Statív ZADARMO

Dvojkomorový batoh National Geographic Africa Backpack M možno v prípade potreby prestavať na jednokomorový cestovné batoh. Spodná fotokomoru môžete prispôsobiť tvar ua veľkosti uložené techniky pomocou vyberateľných deliacich priečok. Inšpirácia africkou divočinou mu dodáva jedinečný neformálny vzhľad umocnený použitím prírodných materiálov, ako je hrubé plátno, bavlna a kože. Vďaka ich ošetrenie špeciálnou impregnáciou pre väčšiu odolnosť tak poskytuje maximálnu bezpečnosť prepravovaného DSLR alebo CSC fotoaparát, notebook alebo tablet, ďalšie objketivy, fotoapříslušenství a statív osobné veci. Využitie prírodných materiálov najvyššej kvality, dokonalý dizajn a predovšetkým funkčnosť potom napĺňajú základné motto National Geographic Society: "Inšpirovať každého človeka, aby svojim dielom prispel k ochrane planéty Zem."

  do 4 pracovných dní 165,00 + pridať k porovnaniu