Novinky

Aký čas pre ostré fotografie?

Aký čas pre ostré fotografie?
  • 4. augusta
  • |
  • 2016

Určite to poznáte – nastavíte si nízku clonu, aby ste zachovali malú hĺbku ostrosti a idete vyfotiť pár portrétov. Na začiatku je všetko v poriadku, ale narastajúcim časom sú fotky rozmazané.

Strážte si expozičný čas

Aj keď pracujete s clonou, je treba neustále si strážiť tiež expozičný čas. A to z jedného jednoduchého dôvodu – pokiaľ je expozičný čas príliš dlhý, je výsledkom pohybová neostrosť, prejavujúca sa na fotografiách ako šmuha.

V princípe ide o to, že v priebehu expozície došlo k pohybu, a to buď k pohybu fotografovaného objektu, alebo k pohybu fotoaparátu. Riešením je zvoliť dostatočne krátky čas pre fotografovanie, ktorý vám zaistí ostrú fotografiu a prípadný pohyb fotoaparátu či objektu nebude mať na výsledok vplyv.

Aký nastaviť expozičný čas?

Nastavenie ideálneho expozičného času sa odlišuje človek od človeka a má na neho vplyv množstvo premenných – uchytenie fotoaparátu, váha fotoaparátu s objektívom, váš postoj pri fotení, ak nie ste príliš unavený alebo v strese a v neposlednej rade tiež zvolené ohnisko.

Ak dáte do ruky netrénovanému človeku fotoaparát, zvládne vyfotiť ostrú fotografiu pri expozičnom čase 1/30 s a kratším. U dlhších expozičných časov vzniká riziko, že bude záber rozmazaný vplyvom pohybu fotoaparátu. I preto sa hovorí tejto hodnote bezpečný čas.

Typická ukážka rozmazanej fotky vplyvom dlhého expozičného času
Typická ukážka rozmazanej fotky vplyvom dlhého expozičného času

Akú zvoliť ohniskovú vzdialenosť?

Ovšem vyššie uvedené pravidlo platí len za predpokladu, že fotografujete s relatívne krátkym ohniskom, maximálne okolo 50 mm a nepoužívajte stabilizáciu objektívu ani fotoaparátu. Akonáhle však použijete dlhé ohnisko, hneď sa všetko mení, keďže i malý pohyb fotoaparátu sa prejaví výrazným roztrasením scény a jej pohybom v hľadáčiku. Ako teda v takom prípade pracovať?

Obrátená hodnota ohniska

Výpočet orientačného času, ktorý udržíte z ruky, je pomerne ľahký. Aby ste zabránili pohybovej neostrosti, je treba snímať scénu časom, ktorý sa rovná obrátenej hodnote ohniskovej vzdialenosti. Teda napríklad pri fotografovaní s ohniskom 150 mm by ste mali fotiť s časom 1/150 s.

Crop faktor

Ale POZOR – vyššie uvedené platí len v prípade, že používate digitálny fotoaparát s plnoformátovým snímačom. Pokiaľ je snímač vo fotoaparáte menší, je treba počítať aj s tzv. crop faktorom pre určenie efektívneho ohniska. U fotoaparátov Olympus PEN a OM-D je hodnota crop faktoru 2. Pokiaľ teda fotografujete objektívom s ohniskom 150 mm, jeho efektívna ohnisková vzdialenosť (zodpovedajúci uhol záberu) sa rovná 300 mm. Odtadiaľ plynie, že budete musieť snímať časom 1/300 s a kratším.

Pri krátkom čase nie je problém zastaviť pohyb i s dlhým ohniskom
Pri krátkom čase nie je problém zastaviť pohyb i s dlhým ohniskom

Pozor však na jednu vec - toto pravidlo obrátenej hodnoty ohniskovej vzdialenosti platí skôr pri snímaní dlhými ohniskami. Pokiaľ by ste nasadili extrémne širokouhlý objektív – povedzme ohnisko 7 mm – tak bude jeho efektívna ohnisková vzdialenosť 14 mm, ale čas 1/14 sekundy už je naozaj dlhý na udržanie v ruke. Tu prichádza k slovu onen bezpečný čas 1/30 s, cez ktorý by ste sa nemali v prípade fotografovania z ruky dostať.

Stabilizácia obrazu

Všetko vyššie uvedené platí v prípade, že nepoužívate stabilizáciu. Avšak PEN a OM-D stabilizácie majú, takže prečo ju nevyužiť. V takomto prípade sa vzorec pre výpočet času (1/2× ohnisková vzdialenosť) zásadne mení.

V závislosti na type fotoaparátu sa mení účinnosť stabilizácie. Tá pracuje v rozsahu 3–5 E, co znamená, že by ste mali udržať expoziční čas o 3 – 5 expozičných stupňov dlhší, ako je ten, ktorý si vypočítate. Teda u ohniska 50 mm bude bezpečný čas 1/100 s a pri aktivácii stabilizátoru sa vzorec mení približne na 4/100, co je 1/25 sekundy. Analogicky teda u objektívu s ohniskom 150 mm bude bezpečný expozičný čas 4/2×150 = 4/300 = 1/75 s, co je značný rozdiel.

Maraton – Josef Lášek
Maratón – Josef Lášek

Pozor na pohyb fotografovaného objektu

Stabilizácia vám môže pri fotografovaní značne pomôcť. Nie je však samospasná, musíte tiež počítať s pohybom objektu a aj keď vydržíte bez pohybu aj dlhšie ako 1/30 s, pravdepodobne dôjde k rozmazaniu obrazu vplyvom pohybu fotografovaného objektu. S tým je treba počítať. Pri fotení Ľudí preto radšej volte časy kratšie (rádovo v rozsahu 1/60–1/250 s).

Nastavenie citlivosti ISO

Pokiaľ potrebujete fotografovať s krátkym časom a na mieste, kde sa nachádzate, je málo svetla, čas na záber z ruky je príliš dlhý. Nebojte sa teda zdvihnúť citlivosť ISO. Do hodnoty ISO 3200 je to úplne bezpečné.

Pozn.: Titulná fotografia – Michal Jirák – Lukáš Náhlovský - FS Kick Flip

Novinky v e-shope

Novinka
Lowepro GearUp Pouch Medium

Multifunkčné GearUp puzdro strednej veľkosti je skvelým spoločníkom na cesty. Vďaka vnútornému usporiadaniu už nebudete musieť svoju digitálnu techniku a príslušenstvo (káble, krytky, karty, redukcie, adaptéry, baterky, nabíjačky a pod.) Nikdy viac hľadať. Navyše im puzdro poskytuje skvelú ochranu pred poškodením. Jednoducho ho vložíte do svojho cestovnej batožiny (brašna, batoh, kufor) a môžete vyraziť na cesty.

  do 3 pracovných dní 25,90 + pridať k porovnaniu

Novinka Doprava zadarmo
M.Zuiko Digital 2x telekonvertor MC-20

Prodlužte ohniskovou vzdálenost svých profesionálních teleobjektivů M.Zuiko Digital PRO až na neuvěřitelných 1200 mm (ekv. 35 mm) při zachování úžasné kompaktnosti a mobility pomocí telekonvertoru M.Zuiko Digital 2x MC-20. To vám umožní zachytit úžasné detaily vzdálených objektů nebo pořídit super makro fotografie. Navíc díky odolnosti proti, vodě, prachu a mrazu můžete fotografovat i v extrémně náročných podmínkách.

  na otázku 399,00 + pridať k porovnaniu

Novinka
Lowepro GearUp Case Large

V multifunkčnom GearUp puzdre vďaka vnútornému usporiadaniu nebudete musieť svoju digitálnu techniku a príslušenstvo (káble, krytky, karty, redukcie, adaptéry, baterky, nabíjačky a pod.) Na cestách už nikdy viac hľadať. Navyše im puzdro poskytuje skvelú ochranu pred poškodením. Jednoducho ho vložíte do svojho cestovnej batožiny (brašna, batoh, kufor) a môžete vyraziť.

  do 3 pracovných dní 33,90 + pridať k porovnaniu

Novinka
Lowepro GearUp Pouch mini

Multifunkčné GearUp puzdro mini je určené pre organizáciu a ochranu digitálnej techniky a príslušenstva, káblov, krytiek, kariet, redukciou, adaptérov, bateriek, nabíjačiek atď. Puzdro je určené pre vloženie do foto alebo cestovnej batožiny (brašna, batoh, kufor).

  do 3 pracovných dní 22,90 + pridať k porovnaniu

Novinka
Olympus silikónové puzdro CSCH-126

Vysoko odolné antistatické silikónové puzdro s malým gripom pre pohodlné držanie určené špeciálne pre outdoorový fotoaparát Olympus TG-5. Poskytuje dokonalú ochranu proti drsnému zaobchádzaniu a pritom zachováva 100% funkčnosť všetkých ovládacích prvkov fotoaparátu.

  skladom 34,90 + pridať k porovnaniu

Novinka Doprava zadarmo
Olympus přijímač blesku FR-WR

Přijímač Olympus FR-WR slouží pro připojení běžně dostupných bleskových jednotek, například monobloků, které lze odpalovat na dálku. Skupiny a kanály lze snadno nastavit a zkontrolovat pomocí otočných voličů. Díky odolnosti proti vodě, prachu a mrazu jej lze používat i v náročných klimatických podmínkách

  skladom 199,00 + pridať k porovnaniu