Novinky

Príprava fotografií I. - Tisk

Príprava fotografií I. - Tisk
  • 4. augusta
  • |
  • 2016

Začali ste fotiť a zvládate základné úpravy záberov. Teraz sa musíte rozhodnúť, akým spôsobom dostanete zábery z počítače na papier. Jednoducho povedané kde a ako budete tlačiť. Preto sa pozrieme, čo budete potrebovať, aby boli vytlačené fotky dokonalé po všetkých stránkach.

Základným predpokladom pre tlač fotografií v domácom prostredí je vybavenie. Na mysli máme predovšetkým počítač s vhodným monitorom, v ktorom budete fotografie upravovať. Tiež znalosť práce v niektorom z fotoeditorov je nutná, v opačnom prípade by ste sa mohli zaseknúť nad jednoduchou úpravou fotografie i na desiatky minút.

Monitor vhodný pre úpravu fotografií

Predpokladajme, že fotoeditor máte zvládnutý. Zo strany techniky je nutné pripomenúť to, že u LCD monitorov je treba dbať na pozorovací uhol obrazu, inak uvidíte farby v skreslených tónoch. Riešením môže byť práca na displeji typu IPS, ktorý má široké pozorovací uhly bez rizika farebného skreslenia.

Vhodné osvetlenie pre úpravu fotografií

Než sa pustíte do akýchkoľvek úprav fotografií, je treba zaistiť i vhodné svetelné podmienky vášho pracoviska. Obvykle sa doporučuje pracovať so zábermi v rovnakú dennú dobu. Prípadne za umelého svetla napríklad i v noci.

Súčasťou monitorov sú tiež prídavné clony pre odklon okolného osvetlenia a nežiadúcich odleskov
Súčasťou monitorov sú tiež prídavné clony pre odklon okolného osvetlenia a nežiadúcich odleskov

Doporučujeme umiestniť si za monitor stolnú lampu a nastaviť ju tak, aby bolo v miestnosti nepriame odrazené svetlo. Pozor dajte na teplotu svetla, ktoré by malo byť čo najviac podobné dennému svetlu, teda približne v rozmedzí 4 000 – 5 000 K. Obyčajná žiarovka dáva príliš žlté teplo, ktoré nie je pre úpravu vhodné, LED žiarovky zasa svietia príliš studeným svetlom zafarbeným do modra.

Kalibrácia monitoru

Ďalším krokom je kalibrácia monitoru, ktorú by ste mali v ideálnom prípade urobiť pomocou kalibračnej sondy. Vzhľadom k domácim podmienkam doporučujeme aspoň základnú kalibráciu obrazu a jasu monitoru. Pre nastavenie je najlepšie stiahnuť si kalibračnú fotografiu z webu fotolabu, kde budete tlačiť.

Ukážka kalibračnej fotografie
Ukážka kalibračnej fotografie

Správne nastavenie jasu a kontrastu monitoru vyzerá tak, že vidíte kompletnú škálu odtieňov šedej, ktorá je na kalibračných záberoch umiestená obvykle dole. Pri kalibrácii posúvajte obrázok na rôzne miesta monitoru, LCD panely teda majú často v okrajových častiach obrazovky nižšiu mieru podsvietenia než v strede. Nepreháňajte to s nadmerným vysvietením – ideálne je také, kedy vidíte všetky odtiene od bielej po čiernu, bez toho aby monitor príliš žiaril do priestoru.

Kalibrácia by mala pokračovať zladením farieb na monitore a referenčnou tlačou. Pre tento účel vytlačte kalibračný záber na tlačiarni, ktorú budete používať a potom sa snažte na monitoru nastaviť rovnaké farby ako na výtlačku, hlavne pleťové odtiene a výrazné sýte farby. Skúšobný výtlačok by mal byť na rovnakom papieri, ktorý chcete používať pre tlač fotiek.

Tlačiareň pre tisk fotografií

Akonáhle ste úspešne ukončili základné nastavenie a kalibráciu monitoru, môžete se smelo pustiť do tlače záberov. Základom pre tlač fotiek je samozrejme farebná tlačiareň, v ideálnom prípade atramentová. Súčasné farebné laserové tlačiarne síce majú porovnateľne kvalitnejšiu tlač ako pred niekoľkými rokmi, avšak u fotografií sa ich kvalita nemôže porovnať s atramentovou tlačou na kvalitnom fotopapieri.

Základná sada atramentov
Základná sada atramentov

Atrament k tlači fotografií

Atramentové tlačiarne prešli v posledných rokoch pomerne zásadnou inováciou a u väčšiny modelov určených pre tlač fotiek nájdeme viac ako tradičnú štvoricu atramentov – azúrová, purpurová, žltá, čierna. Novo býva v tlačiarňach atramentov viac, pričom ďalšie atramenty sú obvykle svetlejšie ako základná štvorica. Vo výsledku majú vytlačené fotky širšiu škálu odtieňov a pri tlači čiernobielych fotografií potom tiež väčšiu škálu šedých tónov.

Rozšírená sada atramentov, ideálna pre tlač fotografií
Rozšírená sada atramentov, ideálna pre tlač fotografií

V zásobe by ste mali určite mať aspoň jednu sadu farebných atramentov pre váš model tlačiarne. V prípade že se chystáte na tlač čiernobielych záberov, zabezpečte si pre istotu tiež náhradný zásobník čierneho atramentu. Aj napriek tomu však doporučujeme využiť tlače v lokálnom minilabu, kde je obvykle kvalita fotiek neporovnateľne lepšia ako v domácom prostredí, hlavne u väčších výtlačkov. 

Vhodný fotopapier

Nutnosťou pri tlači fotografií je vhodný fotopapier, ktorý vám umožní dosiahnuť čo najlepších fotiek. Než nájdete vyhovujúci fotopapier, môže to chvíľu trvať, preto zo začiatku volte radšej menšie balenie, aby ste mohli vyskúšať vlastnosti a kvalitu papieru. Všeobecne platí pravidlo dodržovať značku tlačiarne a atramentu, v prípade papieru potom obvykle môžete experimentovať, avšak pri použití papieru od rovnakého výrobcu by ste mali dosiahnuť vždy rovnaké a teda predvídateľné výsledky.

U fotopapierov sa rozlišuje jednak povrch, matný alebo lesklý, a gramáž, laicky povedané hrúbka papieru. Čím vyššia gramáž, tým silnejší a obvykle tiež kvalitnejší papier. Pre bežné použitie postačí gramáž cca 170 g/m3. Pre väčšie výtlačky, ktoré chcete napríklad zavesiť v ráme na stenu, je lepšie použiť vyššiu gramáž cca 190–220 g/m3.

V budúcom článku sa pozrieme na vhodnú adjustáciu fotografií pred ich tlačou.

Zdieľajte nás

Novinky v e-shope

Novinka
NG stativ Tripod PHMIDI

Stativ National Geographic PHMIDI je určen pro práci s kompaktními, ultra zoom a CSC (MirrorLess)fotoaparáty. Stativ se vyznačuje kvalitou použitých materiálů, precizním výrobním zpracováním, nízkouhmotností a kompaktními transportními rozměry. Stativ PHMIDI je vyroben z odlehčeného hliníku (nohy) akompozitního plastu (růžice, svorky, hlava). Stativ je osazen 3-osou pákovou hlavou s rychloupínacímmechanismem a vodováhou. Hlavu lze aretovat ve 3 osách pomocí jedné ovládací páky a 2 aretačníchšroubů. Radiální vzpěry mezi nohami a středovou tyčí zvyšují celkovou stabilitu stativu. Stativ je dodávánvčetně transportního pouzdra National Geographic.

  do 4 pracovných dní 22,90 + pridať k porovnaniu

Novinka
National Geographic Africa Camera Insert M

Technická polstrovaná brašna (fotovanička) National Geographic Africa Camera Insert M je ideálny pre ochranu a transport DSLR a CSC fotoaparát ua 1-2 objektívov. Možno ju použiť samostatne alebo v akomkoľvek batožine príslušnej veľkosti. Vonkajšia látka je inšpirovaná motívmi kultúrami afrických domorodých kmeňov.

  skladom 26,90 + pridať k porovnaniu

Novinka Doprava zadarmo
Lowepro batoh Fastpack 250 AW III black

Tříkomorové foto batohy Fastpack AW III  kombinují funkční prvky předchozích produktový řad Fastpack II a Fastpack DV. Batohy se vyznačují moderním nadčasovým designem, funkční konstrukcí (3 samostatné komory), větším úložným prostorem při menší hmotnosti,  rychlým bočním přístupem do fotokomory, samostatnou komorou pro notebook, tablet a dokumenty, novými odolnými vnějšími materiály. 

  na otázku 129,00 + pridať k porovnaniu

Novinka
NG Tripod PH001

Stativ National Geographic PH001 se vyznačuje kvalitou použitých materiálů, precizním výrobnímzpracováním, praktickým a rychlým ovládáním výšky a polohování a možností aretace hlavy odděleně vetřech osách. Stativ je vyroben z odlehčeného hliníku (nohy) a kompozitního plastu (růžice, svorky, hlava), jeosazen 3-osou pákovou hlavou s rychloupínacím mechanismem a vodováhou. Druhá vodováha je osazenana růžici (těle) stativu. Plynulý posuv středové tyče je zajištěn kličkou a ozubeným převodem. Radiální vzpěrymezi nohami a středovou tyčí zvyšují celkovou stabilitu stativu. Stativ je dodáván včetně transportníhopouzdra. Stativ National Geographic PH001 je určen pro práci s DSLR a CSC fotoaparáty.

  do 4 pracovných dní 53,90 + pridať k porovnaniu

Novinka Doprava zadarmo
Lowepro batoh Fastpack Pro 250 AW III grey

Tříkomorové foto batohy Fastpack AW III  kombinují funkční prvky předchozích produktový řad Fastpack II a Fastpack DV. Batohy se vyznačují moderním nadčasovým designem, funkční konstrukcí (3 samostatné komory), větším úložným prostorem při menší hmotnosti,  rychlým bočním přístupem do fotokomory, samostatnou komorou pro notebook, tablet a dokumenty, novými odolnými vnějšími materiály. 

  na otázku 149,00 + pridať k porovnaniu

Novinka Darček
National Geographic Africa Backpack M + Statív ZADARMO

Dvojkomorový batoh National Geographic Africa Backpack M možno v prípade potreby prestavať na jednokomorový cestovné batoh. Spodná fotokomoru môžete prispôsobiť tvar ua veľkosti uložené techniky pomocou vyberateľných deliacich priečok. Inšpirácia africkou divočinou mu dodáva jedinečný neformálny vzhľad umocnený použitím prírodných materiálov, ako je hrubé plátno, bavlna a kože. Vďaka ich ošetrenie špeciálnou impregnáciou pre väčšiu odolnosť tak poskytuje maximálnu bezpečnosť prepravovaného DSLR alebo CSC fotoaparát, notebook alebo tablet, ďalšie objketivy, fotoapříslušenství a statív osobné veci. Využitie prírodných materiálov najvyššej kvality, dokonalý dizajn a predovšetkým funkčnosť potom napĺňajú základné motto National Geographic Society: "Inšpirovať každého človeka, aby svojim dielom prispel k ochrane planéty Zem."

  do 4 pracovných dní 165,00 + pridať k porovnaniu