Novinky

Príprava fotografií I. - Tisk

Príprava fotografií I. - Tisk
  • 4. augusta
  • |
  • 2016

Začali ste fotiť a zvládate základné úpravy záberov. Teraz sa musíte rozhodnúť, akým spôsobom dostanete zábery z počítače na papier. Jednoducho povedané kde a ako budete tlačiť. Preto sa pozrieme, čo budete potrebovať, aby boli vytlačené fotky dokonalé po všetkých stránkach.

Základným predpokladom pre tlač fotografií v domácom prostredí je vybavenie. Na mysli máme predovšetkým počítač s vhodným monitorom, v ktorom budete fotografie upravovať. Tiež znalosť práce v niektorom z fotoeditorov je nutná, v opačnom prípade by ste sa mohli zaseknúť nad jednoduchou úpravou fotografie i na desiatky minút.

Monitor vhodný pre úpravu fotografií

Predpokladajme, že fotoeditor máte zvládnutý. Zo strany techniky je nutné pripomenúť to, že u LCD monitorov je treba dbať na pozorovací uhol obrazu, inak uvidíte farby v skreslených tónoch. Riešením môže byť práca na displeji typu IPS, ktorý má široké pozorovací uhly bez rizika farebného skreslenia.

Vhodné osvetlenie pre úpravu fotografií

Než sa pustíte do akýchkoľvek úprav fotografií, je treba zaistiť i vhodné svetelné podmienky vášho pracoviska. Obvykle sa doporučuje pracovať so zábermi v rovnakú dennú dobu. Prípadne za umelého svetla napríklad i v noci.

Súčasťou monitorov sú tiež prídavné clony pre odklon okolného osvetlenia a nežiadúcich odleskov
Súčasťou monitorov sú tiež prídavné clony pre odklon okolného osvetlenia a nežiadúcich odleskov

Doporučujeme umiestniť si za monitor stolnú lampu a nastaviť ju tak, aby bolo v miestnosti nepriame odrazené svetlo. Pozor dajte na teplotu svetla, ktoré by malo byť čo najviac podobné dennému svetlu, teda približne v rozmedzí 4 000 – 5 000 K. Obyčajná žiarovka dáva príliš žlté teplo, ktoré nie je pre úpravu vhodné, LED žiarovky zasa svietia príliš studeným svetlom zafarbeným do modra.

Kalibrácia monitoru

Ďalším krokom je kalibrácia monitoru, ktorú by ste mali v ideálnom prípade urobiť pomocou kalibračnej sondy. Vzhľadom k domácim podmienkam doporučujeme aspoň základnú kalibráciu obrazu a jasu monitoru. Pre nastavenie je najlepšie stiahnuť si kalibračnú fotografiu z webu fotolabu, kde budete tlačiť.

Ukážka kalibračnej fotografie
Ukážka kalibračnej fotografie

Správne nastavenie jasu a kontrastu monitoru vyzerá tak, že vidíte kompletnú škálu odtieňov šedej, ktorá je na kalibračných záberoch umiestená obvykle dole. Pri kalibrácii posúvajte obrázok na rôzne miesta monitoru, LCD panely teda majú často v okrajových častiach obrazovky nižšiu mieru podsvietenia než v strede. Nepreháňajte to s nadmerným vysvietením – ideálne je také, kedy vidíte všetky odtiene od bielej po čiernu, bez toho aby monitor príliš žiaril do priestoru.

Kalibrácia by mala pokračovať zladením farieb na monitore a referenčnou tlačou. Pre tento účel vytlačte kalibračný záber na tlačiarni, ktorú budete používať a potom sa snažte na monitoru nastaviť rovnaké farby ako na výtlačku, hlavne pleťové odtiene a výrazné sýte farby. Skúšobný výtlačok by mal byť na rovnakom papieri, ktorý chcete používať pre tlač fotiek.

Tlačiareň pre tisk fotografií

Akonáhle ste úspešne ukončili základné nastavenie a kalibráciu monitoru, môžete se smelo pustiť do tlače záberov. Základom pre tlač fotiek je samozrejme farebná tlačiareň, v ideálnom prípade atramentová. Súčasné farebné laserové tlačiarne síce majú porovnateľne kvalitnejšiu tlač ako pred niekoľkými rokmi, avšak u fotografií sa ich kvalita nemôže porovnať s atramentovou tlačou na kvalitnom fotopapieri.

Základná sada atramentov
Základná sada atramentov

Atrament k tlači fotografií

Atramentové tlačiarne prešli v posledných rokoch pomerne zásadnou inováciou a u väčšiny modelov určených pre tlač fotiek nájdeme viac ako tradičnú štvoricu atramentov – azúrová, purpurová, žltá, čierna. Novo býva v tlačiarňach atramentov viac, pričom ďalšie atramenty sú obvykle svetlejšie ako základná štvorica. Vo výsledku majú vytlačené fotky širšiu škálu odtieňov a pri tlači čiernobielych fotografií potom tiež väčšiu škálu šedých tónov.

Rozšírená sada atramentov, ideálna pre tlač fotografií
Rozšírená sada atramentov, ideálna pre tlač fotografií

V zásobe by ste mali určite mať aspoň jednu sadu farebných atramentov pre váš model tlačiarne. V prípade že se chystáte na tlač čiernobielych záberov, zabezpečte si pre istotu tiež náhradný zásobník čierneho atramentu. Aj napriek tomu však doporučujeme využiť tlače v lokálnom minilabu, kde je obvykle kvalita fotiek neporovnateľne lepšia ako v domácom prostredí, hlavne u väčších výtlačkov. 

Vhodný fotopapier

Nutnosťou pri tlači fotografií je vhodný fotopapier, ktorý vám umožní dosiahnuť čo najlepších fotiek. Než nájdete vyhovujúci fotopapier, môže to chvíľu trvať, preto zo začiatku volte radšej menšie balenie, aby ste mohli vyskúšať vlastnosti a kvalitu papieru. Všeobecne platí pravidlo dodržovať značku tlačiarne a atramentu, v prípade papieru potom obvykle môžete experimentovať, avšak pri použití papieru od rovnakého výrobcu by ste mali dosiahnuť vždy rovnaké a teda predvídateľné výsledky.

U fotopapierov sa rozlišuje jednak povrch, matný alebo lesklý, a gramáž, laicky povedané hrúbka papieru. Čím vyššia gramáž, tým silnejší a obvykle tiež kvalitnejší papier. Pre bežné použitie postačí gramáž cca 170 g/m3. Pre väčšie výtlačky, ktoré chcete napríklad zavesiť v ráme na stenu, je lepšie použiť vyššiu gramáž cca 190–220 g/m3.

V budúcom článku sa pozrieme na vhodnú adjustáciu fotografií pred ich tlačou.

Novinky v e-shope

Novinka
Lowepro GearUp Pouch Medium

Multifunkčné GearUp puzdro strednej veľkosti je skvelým spoločníkom na cesty. Vďaka vnútornému usporiadaniu už nebudete musieť svoju digitálnu techniku a príslušenstvo (káble, krytky, karty, redukcie, adaptéry, baterky, nabíjačky a pod.) Nikdy viac hľadať. Navyše im puzdro poskytuje skvelú ochranu pred poškodením. Jednoducho ho vložíte do svojho cestovnej batožiny (brašna, batoh, kufor) a môžete vyraziť na cesty.

  do 3 pracovných dní 25,90 + pridať k porovnaniu

Novinka
National Geographic Mediterranean Messenger M

Štýlová ramenná brašňa National Geographic Mediterranean Messenger M sa pýši kvalitnými, odolnými a pevnými vonkajšími materiály z bavlna, plátna a kože, vďaka ktorým bude prepravovaná fotechnika v úplnom bezpečí. Vnútorné polstrovanou fotovaničku možné vybrať a tašku tak použiť ako klasické batožina. Modrý odtieň evokuje farbu azúrového pobrežia Stredozemného mora, modré a biele pruhy potom dopĺňajú námornej tému a kožené lemy dodávajú celej brašni kontrast a nezameniteľný štýl.

  do 4 pracovných dní 115,00 + pridať k porovnaniu

Novinka
NG stativ Tripod PHMIDI

Stativ National Geographic PHMIDI je určen pro práci s kompaktními, ultra zoom a CSC (MirrorLess)fotoaparáty. Stativ se vyznačuje kvalitou použitých materiálů, precizním výrobním zpracováním, nízkouhmotností a kompaktními transportními rozměry. Stativ PHMIDI je vyroben z odlehčeného hliníku (nohy) akompozitního plastu (růžice, svorky, hlava). Stativ je osazen 3-osou pákovou hlavou s rychloupínacímmechanismem a vodováhou. Hlavu lze aretovat ve 3 osách pomocí jedné ovládací páky a 2 aretačníchšroubů. Radiální vzpěry mezi nohami a středovou tyčí zvyšují celkovou stabilitu stativu. Stativ je dodávánvčetně transportního pouzdra National Geographic.

  skladom 22,90 + pridať k porovnaniu

Novinka
National Geographic Africa Camera Insert M

Technická polstrovaná brašna (fotovanička) National Geographic Africa Camera Insert M je ideálny pre ochranu a transport DSLR a CSC fotoaparát ua 1-2 objektívov. Možno ju použiť samostatne alebo v akomkoľvek batožine príslušnej veľkosti. Vonkajšia látka je inšpirovaná motívmi kultúrami afrických domorodých kmeňov.

  skladom 26,90 + pridať k porovnaniu

Novinka Darček
Olympus OM-D E-M1 Mark III body černé + dárky za 115 EUR

Olympus OM-D E-M1 Mark III dokonale spĺňa aj tie najnáročnejšie požiadavky profesionálnych fotografov. Neuveriteľná rýchlosť a presnosť automatických zaostrovacích systémov, vrátane nového systému zaostrovania tvárí a očí, umožňuje fotografom väčší priestor pre kreativitu. Nový ultra rýchly procesor TruePic IX sa stará nielen o kvalitné a rýchle spracovanie dát zo snímača, ale aj o bleskové zaostrovanie, sekvenčné snímanie a ďalšie funkcie. Navyše vďaka unikátnej odolnosti proti vode, prachu a mrazu nenechá svojich majiteľov na holičkách ani v extrémne náročných podmienkach.

  do 4 pracovných dní 1 799,00 + pridať k porovnaniu

Novinka
National Geographic Earth Explorer Messenger

Ramenná brašna National Geographic Earth Explorer Messenger S je určená pre ochranu a bezpečnú prepravu CSC alebo DSLR fotoaparátov, objektívov, notebooku, tabletu a osobných vecí. Stvorená pre fotografov a cestovateľov, ktorí ocenia možnosti vnútorného rozloženia a možnosť pomocou pásky na zadnej strane tašky uchytenie na cestovný kufor. Samozrejmosťou sú odolné vonkajšie materiály ošetrené špeciálnou impregnáciou pre väčšiu odolnosť proti vlhkosti. Pre extrémne klimatické podmienky je súčasťou všitá pláštenka AWC. Objavovanie nových destinácií a kultúry je s touto brašňou radosť!

  skladom 115,00 + pridať k porovnaniu