Novinky

4 najčastejšie chyby pri fotografovaní krajiny

4 najčastejšie chyby pri fotografovaní krajiny
  • 4. augusta
  • |
  • 2016

Krajinky patria medzi veľmi obľúbené žánre a v priebehu fotografovania ich vyskúšal snáď každý, od úplných začiatočníkov až po ostrieľaných profíkov.

Hlavne v začiatkoch fotografovania opakujeme často rovnaké chyby, ktorým je možné sa jednoducho vyhnúť a zábery budú hneď lepšie. Predpokladom k úspešnému fotografovaniu krajiny je samozrejme vhodné svetlo a adekvátna výbava.

Fototechnika vhodná pre fotenie krajiniek

Nemusíte nutne kupovať fotovybavenie za stotisíce, ale určite sa vyplatí používať systémový kompakt alebo klasický digitálny kompakt s širším začiatočným ohniskom, aby ste dosiahli naozaj široký uhol záberu. Ten je u krajinkovej fotografie obvykle žiadúci. Avšak ani ďalšie ohnisko nie je na škodu – dokážete vďaka nemu zachytiť zaujímavé detaily a pracovať tiež s perspektívnym skreslením. A teraz už k najčastejším chybám:

1. Naklonený horizont

Naklonený horizont je veľmi častou, ale zbytočnou chybou. Stačí dávať väčší pozor na deliacu líniu záberu. U väčšiny digitálnych fotoaparátov je možné na displeji zobraziť pomocnou mriežku, ktorá usnadňuje udržanie horizontu v rovine. Pokiaľ túto možnosť v nastavení nenájdete, pomôžte si spodnou hranou displeja, s ktorou by mal byť horizont rovnobežný.

Horizont - špatně
Horizont - zle

Naklonený horizont sa netýka len prírodnej krajiny, ale tiež tzv. mestskej krajiny, kde se často môžete stretnúť s naklonením chodníku, cesty či iných výrazných línií, ktoré by mali byť vodorovné.

Horizont - správně
Horizont - správne

Jak umiestiť horizont

Samostatnou otázkou je umiestenie horizontu. Vysoký, nízky, centrálny – každá scéna si zaslúži trošku odlišný prístup a s ním i odlišné umiestenie horizontu. Jednoduché pravidlo hovorí: kde je zaujímavejšia kresba (mraky) alebo nejaký výrazný objekt (košatý strom), tak tam pridajte viac miesta.

2. Podexpozícia a preexpozícia

Veľké množstvo svetlých alebo naopak veľmi tmavých tónov v zábere nie je ideálne. Pre doladenie expozície je možné použiť jednak kompenzáciu expozície alebo správne namerať snímanú scénu. O slovo sa v takých situáciách hlási tiež režim merania expozície. V závislosti na type scény je možné experimentovať nie len s zdôrazneným stredom, ale tiež s bodovým meraním.

Přeexpozice
Preexpozícia

Na obrázku vidíte typickú situáciu, kedy je zastúpenie svetlých a tmavých tónov na zábere pomerne vyvážené. Avšak na prvej ukážke bolo zaostrenú pri súčasnom namierení aparátu viac k zemi a na stromy, co zmiatlo expozičnú automatiku, ktorá nastavila dlhší čas a výsledkom je príliš svetlá obloha na zábere.

Podexpozicováno
Podexpozícia

Na druhom obrázku bol digitál mierne pozdvihnutý k oblohe, aby na nej zostala aspoň nejaká kresba. Záber je celkovo tmavší, avšak kresbu v tmavších miestach „vytiahnete“ v editoru. Cestou k uspokojivému výsledku môže byť tiež HDR fotografie.

3. Voľba pozadia a uhlu pohľadu

Vhodné pozadie hlavného objektu je veľmi dôležitým prvkom fotografie. Môže záber pomôcť, alebo tiež veľmi uškodiť. Než stlačíte spúšť, premýšľajte, či je všetko vidieť tak, ako má byť. Nebuďte lenivý a hľadajte rôzne uhly pohľadu a rôzne zábery tohto miesta či objektu. Nie nadarmo sa hovorí, že najlepším zoomom sú nohy fotografa.


Vľavo správne zvolený uhol záberu, vpravo nevhodná kompozícia so splývajúcim pozadím

Pri fotografovaní krajiny je uhol pohľadu o to dôležitejší, že vám na zábere môžu výrazne splývať jednotlivé objekty, takže dochádza k výraznému potlačeniu subjektívneho vnímania hĺbky. Súčasne je tiež malý farebný kontrast niektorých scén príčinou „nezaujímavosti“ záberu.

4. Nepresné zaostrenie

U krajinných fotografií obvykle potrebujeme dosiahnuť nie len správne zaostrenie, ale tiež čo najväčšej hĺbky ostrosti, ktorá zaistí prekreslenie záberu do hĺbky. Vplyv na hĺbku zaostrenia má samozrejme veľkosť použitého clonového čísla: vyššia clona = väčšia hĺbka ostrosti. Pozor však na to, aby ste nefotografovali s úplne zavretou clonou. V takom prípade sa začína prejavovať difrakcia, ktorá spôsobí, že objekty budú menej ostré, ako by ste očakávali.

Najvhodnejšie je pri krajinárskej fotografii používať clonové čísla v rozsahu približne F13 až F18, respektíve podľa typu objektívu a jeho rozsahu clon. Využívajte maximálne koniec druhej tretiny rozsahu clonových čísel.

Ze smrku, Jan Cehlárik
Ze smrku, foto: Jan Cehlárik – ukážkovo prezaostrený záber krajiny

Zaostriť je ideálne do vzdialenosti približne jednej tretiny rozsahu vzdialenosti medzi vami a najvzdialenejším miestom. Maximalizujete tak hĺbku ostrosti, bez toho aby ste museli vypočítavať konkrétnu vzdialenosť pre konkrétny objektív, respektíve určiť tzv. hyperfokálnu vzdialenosť. Pri zaostrení objektívu na hyperfokálnu vzdialenosť je záber obvykle ostrý od roviny vstupnej šošovky objektívu až do nekonečna.

Pozn. Titulný záber – Jiří Haidl – Rakotzbrücke

Novinky v e-shope

Novinka
Lowepro GearUp Pouch Medium

Multifunkčné GearUp puzdro strednej veľkosti je skvelým spoločníkom na cesty. Vďaka vnútornému usporiadaniu už nebudete musieť svoju digitálnu techniku a príslušenstvo (káble, krytky, karty, redukcie, adaptéry, baterky, nabíjačky a pod.) Nikdy viac hľadať. Navyše im puzdro poskytuje skvelú ochranu pred poškodením. Jednoducho ho vložíte do svojho cestovnej batožiny (brašna, batoh, kufor) a môžete vyraziť na cesty.

  do 3 pracovných dní 25,90 + pridať k porovnaniu

Novinka
National Geographic Mediterranean Messenger M

Štýlová ramenná brašňa National Geographic Mediterranean Messenger M sa pýši kvalitnými, odolnými a pevnými vonkajšími materiály z bavlna, plátna a kože, vďaka ktorým bude prepravovaná fotechnika v úplnom bezpečí. Vnútorné polstrovanou fotovaničku možné vybrať a tašku tak použiť ako klasické batožina. Modrý odtieň evokuje farbu azúrového pobrežia Stredozemného mora, modré a biele pruhy potom dopĺňajú námornej tému a kožené lemy dodávajú celej brašni kontrast a nezameniteľný štýl.

  do 4 pracovných dní 115,00 + pridať k porovnaniu

Novinka
NG stativ Tripod PHMIDI

Stativ National Geographic PHMIDI je určen pro práci s kompaktními, ultra zoom a CSC (MirrorLess)fotoaparáty. Stativ se vyznačuje kvalitou použitých materiálů, precizním výrobním zpracováním, nízkouhmotností a kompaktními transportními rozměry. Stativ PHMIDI je vyroben z odlehčeného hliníku (nohy) akompozitního plastu (růžice, svorky, hlava). Stativ je osazen 3-osou pákovou hlavou s rychloupínacímmechanismem a vodováhou. Hlavu lze aretovat ve 3 osách pomocí jedné ovládací páky a 2 aretačníchšroubů. Radiální vzpěry mezi nohami a středovou tyčí zvyšují celkovou stabilitu stativu. Stativ je dodávánvčetně transportního pouzdra National Geographic.

  skladom 22,90 + pridať k porovnaniu

Novinka
National Geographic Africa Camera Insert M

Technická polstrovaná brašna (fotovanička) National Geographic Africa Camera Insert M je ideálny pre ochranu a transport DSLR a CSC fotoaparát ua 1-2 objektívov. Možno ju použiť samostatne alebo v akomkoľvek batožine príslušnej veľkosti. Vonkajšia látka je inšpirovaná motívmi kultúrami afrických domorodých kmeňov.

  skladom 26,90 + pridať k porovnaniu

Novinka Darček
Olympus OM-D E-M1 Mark III body černé + dárky za 115 EUR

Olympus OM-D E-M1 Mark III dokonale spĺňa aj tie najnáročnejšie požiadavky profesionálnych fotografov. Neuveriteľná rýchlosť a presnosť automatických zaostrovacích systémov, vrátane nového systému zaostrovania tvárí a očí, umožňuje fotografom väčší priestor pre kreativitu. Nový ultra rýchly procesor TruePic IX sa stará nielen o kvalitné a rýchle spracovanie dát zo snímača, ale aj o bleskové zaostrovanie, sekvenčné snímanie a ďalšie funkcie. Navyše vďaka unikátnej odolnosti proti vode, prachu a mrazu nenechá svojich majiteľov na holičkách ani v extrémne náročných podmienkach.

  do 4 pracovných dní 1 799,00 + pridať k porovnaniu

Novinka
National Geographic Earth Explorer Messenger

Ramenná brašna National Geographic Earth Explorer Messenger S je určená pre ochranu a bezpečnú prepravu CSC alebo DSLR fotoaparátov, objektívov, notebooku, tabletu a osobných vecí. Stvorená pre fotografov a cestovateľov, ktorí ocenia možnosti vnútorného rozloženia a možnosť pomocou pásky na zadnej strane tašky uchytenie na cestovný kufor. Samozrejmosťou sú odolné vonkajšie materiály ošetrené špeciálnou impregnáciou pre väčšiu odolnosť proti vlhkosti. Pre extrémne klimatické podmienky je súčasťou všitá pláštenka AWC. Objavovanie nových destinácií a kultúry je s touto brašňou radosť!

  skladom 115,00 + pridať k porovnaniu